چگونگی تولید ایده

در این زمان که تکنولوژی در خدمت طراحان و معماران است، دنیای ایده و ایده پردازی گستره ی بیشتری را در ذهن معماران و طراحان خلاق اشغال می کند.
در دهه های گذشته ساخت بسیاری از ساختمان های امروزی فقط یک تخیل به شمار می رفت (که البته در کشور ما هنوز این چنین است) اما امروز با پیشرفت تکنولوژی در اقسا نقاط جهان شاهد ساخت ساختمان های بسیار پیچیده هستیم. قدرمسلم وضعیت اقتصادی جوامع در این امر تاثیر به سزایی دارد و نمی توان آن را نادیده گرفت. در کشور های پیشرفته تکنولوژی ساخت هر روز موانع را یکی یکی از جلوی راه بر می دارد.به طوری که معمار آزادانه به طراحی اشکال و احجام ساختمان ها می پردازد، چنانکه گوی هیچ غیر ممکنی برای ساخت وجود ندارد و به راستی که چنین است.در سراسر جهان شاهد ساختمان هایی هستیم که بر اساس ایده هایی خلاقانه طراحی شده اند،‌ ساختمان هایی با ایده های کاملا متفاوت اما این ایده پردازی ها از کجا آغاز می شود؟در این مجال به چگونگی خلق ایده خواهیم پرداخت.
یک سوال مطرح است؛ ایده را از کجا بیاوریم؟شاید این چنین به نظر آید که خلاقیت ناگهان جایی برروی سطح ذهن ظاهر می شود. اما این تنها یک اتفاق نیست بلکه نتیجه ی نهایی یک سری تفکرات برای ساخت ایده است که غیر قابل رویت می باشد و آرام آرام در زیر سطح یک فکر آگاه شکل می گیرد. این روند می تواند شناسایی شود بنابراین می شود هوشیارانه آنها را پیگیری کرد و مورد بهره برداری قرار داد.
چگونه می شود ایده های تازه به وجود آورد؟فرایند خلق ایده درست همانند تولید یک خودرو است. پرورش تکنیک عملیاتی مغز و کنترل آن مسئله ایست که بسیار قابل توجه است. درست مانند ممارست و تمرین کارهای تکنیکی است که برای استفاده ی صحیح از آلات و ابزار به کار گرفته می شود. در تمام انسان ها قدرت سازندگی و خلاقیت وجود دارد، گاهی کمتر و گاهی بیشتر اما این قدرت را مانند هر قدرت دیگر می توان به وسیله تمرین و تلاش افزایش و ارتقا داد و با بکارگیری تکنیک هایی برای استفاده بهتر آن را هدفمند کرد.
جالب است که بدانیم همه ما بزرگترین منابع ایده پردازی را در اختیار داریم. هر آنچه که ما هر روز با آن سروکار داریم و می بینیم و هر آنچه که در اطرافمان می گذرد منابع ایده پردازی به شمار می رود. اما نکته قابل توجه در این مسئله نهفته است؛ زاویه دید .

گام اول: زاویه دید
اولین قدمی که باید در این مسیر برداشت اصلاح زاویه دید است.ما هر روز با هزاران تصویر روبرو هستیم که از مقابل چشمهایمان می گذرد. تابش شعاع نور از پنجره، رویش یک گیاه از بین موزاییک های پیاده رو، تصویر انسان های نشسته و ایستاده در ایستگاه اتوبوس، تاثیر امواج بر ساحل، حرکت برگ شناور در جوی آب، جهش های یک کودک و میلیون ها تصویر دیگر که هر روز از کنار آنها عبور می کنیم هر یک به تنهایی می توانند منبع خلق هزاران ایده برای طراحی باشند. چگونه به آنها نگاه می کنیم یا بهتر است بگوییم چگونه آن ها را می بینیم.
معمولا به اطرافمان با چه کیفیتی نگاه می کنیم؟ آیا جزئیات از نظرمان پنهان می ماند؟ این اولین و اساسی ترین مسئله در روند خلق یک ایده است.
کیفیت و همچنین چگونگی به ثبت رساندن تصاویر در ذهن بسیار مهم است این مرحله درست همانند تامین مواد اولیه برای تولید است.
گام دوم: ذهن تحلیل گر
از انجا که شما آدم خوش سلیقه ای هستید بسیار اتفاق می افتد که به محض مواجه شدن با یک لباس زیبا ،‌یک ماشین زیبا ویا هر چیزی که به نظرتان زیبا آمده آن را تحسین کرده اید و یا برعکس از دیدن یک ساختمان نازیبا و یا یک تابلوی نقاشی نازیبا احساس نا خوشایندی را تجربه کرده اید. قطعا این احساس طبیعی است و از ذهن همه انسان ها می گذرد اما آنچه که در زهن یک طراح اتفاق می افتد به همین جا ختم نمی شود.
تحلیل زیبایی ها و نازیبایی ها دومین گام در مسیر آفرینش ایده یا به عبارتی تولید ایده است.آیا از خود پرسیده ایم این مبلمانی که بسیار زیبا به نظر می رسد چه چیزی باعث زیبایی آن شده ؟آیا ترکیب بندی و تناسباتش باعث این زیبایی شده یا ترکیب رنگی آن است که این زیبایی را به ما القا می کند؟ کدام عامل باعث جلوه نماییش شده؟ چگونه است که آن تابلو نازیبا به نظر می رسد؟ تناسبات؟رنگ؟جنس؟ تحلیل مداوم و کشف مداوم این پاسخ ها تمرین بزرگ برای پرورش ذهن است.این تحلیل ها به ما نشان می دهد که چگونه یک زیبایی و یا یک نازیبایی بوجود می آید. به مرور زمان این عادت خوب به بخشی از کیفیت دانسته های ذهنی یک طراح تبدیل می شود چیزی که در روند شکل گیری ایده نقشی مهم دارد.
گام سوم: تولید ایده
پس از جمع آوری مواد اولیه یا همان اطلاعات بصری و شناخت و بررسی همه جانبه ی آن ها نوبت به مرحله ی تولید می رسد برای ذهنی که در دیدن عناصر و روابط آنها توانا میشود استفاده از این نشانه ها به طور جداگانه و گاه ترکیب آنها نتیجه ای متفاوت و حیرت انگیز در بر خواهد داشت. در این مر حله ذهن آگاه در مرز بین واقعیت و تخیل به دنبال خلق ایده می گردد. در اینجا ذهن برای تولید یک ایده به طور خود آگاه یا نا خودآگاه به اطلاعاتی که در آرشیوش قرار دارد مراجعه می کند. تخیل یکی از قدرتمند ترین نیروهای ذهن انسانی است که در اینجا به کمک ما خواهد آمد به طور مثال شکل پروانه ای که به خاطر زیبایی فرم بالهایش در ذهن تحلیل و ثبت شده بود اکنون می تواند ایده ای برای خلق یک ساختمان باشد. دانستن این نکته بسیار مهم است قدرت ساخت یک ترکیب جدید از فهم روابط بر می خیزد. جمع آوری اطلاعات خام که در مرحله اول به آن اشاره شد در واقع به همان سادگی که به نظر می رسد نیست. این مرحله چنان سخت است که ما اکثرا تلاش می کنیم از آن فرار کنیم و همواره آرزو می کنیم و منتظریم که یک باره ایده ای از آسمان نازل شود. زمانی که اینگونه عمل می کنیم در واقع در همان مرحله اول در حال در جا زدن هستیم.
هر چه موضوعات بیشتری تحلیل و وارد ذهن شده باشد شانس تولید یک ایده ی خلاقانه و جدید بیشتر می شود. در این جا اولین چیزهایی که به ذهن می رسند بسیار کوچک و ساده هستند.کمی صبور باشید لازم نیست که به آنها بپردازید هرگز بهترین ایده ها اولین ایده ها نیستند. در اینجا قناعت کردن به آنها هرگز به نفع شما نیست. کمی به عقب بروید و هرگز فراموش نکنید که مرواید در اعماق آبهاست و الماس در عمق کوه ها.همیشه یک چیز بهتر وجو دارد، افکار نیازمند پرورش هستند بگذارید ذهن به فرایند هضم افکار بپردازد.گاهی برای رسیدن به مقصود لازم است که همه چیز را برای مدت کوتاهی رها کنید و از آن فاصله بگیرید آنچه که باید انجام دهید این است که تصاویر ناخوداگاه ذهنتان را به چرخه در آورید و بگذارید ذهن کار خودش را زمانی که در خواب هستید انجام دهد. برای این کار باید مسئله را از خودآگاهتان خارج کنید و در ناخودآگاهتان به پردازش آن بپردازید. درست زمانی که انتظارش را ندارید ایده از اعماق درونتان پدیدار می شود و تصویری ذهن شما را فرا می گیرد.پس از پدیدار شدن ایده حالا به صبر و تامل نیاز دارید تا بر روی آن کار کنید تا کامل شود و درست همین جاست که بسیاری از ایده های خوب نابود می شود. گاهی یک معمار شاید به اندازه ی کافی صبور نباشد تا به بررسی همه زوایای کارش بپردازد.اما باید این کار را انجام داد و شما به زودی در میابید که آنچه خلق کرده اید درست به همان خوبی است که می خواستید و فراموش نکنید که همیشه یک ایده بهتر هم وجود دارد.
در دنیای امروز شناخت فرایند ایده پردازی به ما کمک می کند تا برای حاصل شدن نتایج بهتر آگاهانه و هنرمندانه به آفرینش آثار خود بنشینیم.قدر مسلم این آغاز راه است.

/ 0 نظر / 59 بازدید