سازه های غشایی (پارچه ای)

نزدیک به چند دهه است که سیستم سازه های کششی غشایی بدلیل ویژگیهای منحصر بفرد خود در صنعت ساختمان مورد توجه قرارگرفته است.
سازه های پارچه ای کششی که با نام سازه های غشایی نیز شناخته می شوند,با توجه به رفتار کششی خاص ذربرابر نیروها,زیر مجموعهای از گروه بزرگ سازه های کششی محسوب می شوند.از سوی دیگر به علت برخورداری ازیک هندسه فضایی سه بعدی به خانواده سازه های فضایی تعلق دارند وهمزمان به خاطر سبکی وزن در گروه سازه های سبک قرار می گیرند.
این سازه ها می توانند به عنوان پوششی برای بناها,زمینهای بازی ,باغها,تراسها,پارکینگ ها و......وبا نورپردازی خلاقانه به عنوان یک فضای شهری مطلوب وشاخص جلوه کنند وبیش از هر روش دیگری پیوندمیان سازه ومعماری را دریک طرح به نمایش گذارند.
مصالح مورد استفاده در این نوع سازه ها چه از نظر زیبایی شناسی و چه از نظر عملکرد با کلیه مصالح متعارف و متداول در صنعت ساختمان متفاوت می باشند.
سازه های کششی به خاطر خواص فیزیکی و شکل هندسی شان نیز از دیگر سازه ها متمایزند و می توانند به عنوان سازه های دائم، موقت یا با قابلیت جابجایی استفاده شوند.
این سازه ها نه تنها سبک، بلکه زیبا، نیمه شفاف و همچنین دارای طول عمر ز یاد و گاهی نیز اقتصادی می باشند. 

معماری پارچه ای
استادیوم ها، سکوها، مراکز خرید، void (وید مراکز تجاری)، پیاده روها، سقف پارکینگ ها و ... همگی می توانند با غشاهای ترکیبی و ساختارهای پارچه ای با زیرساختارهایی سبک، آزادی عمل فراوان، اطمینان بخشی مورد قبول و پایایی فوق العاده طراحی شوند. بطوریکه در تمام دنیا غیرمنتظره ترین و جاه طلبانه ترین پروژه ها با استفاده از ویژگی سبکی و انحناپذیری این مصالح قابل ساخت می باشند.

ویژگی های منحصر به فرد سازه های غشایی 
1-درصد اشتعال پایین
2-دارای عالی ترین خواص فیزیکی
3-دارای پرداخت صیقلی بالا وبراق
4-استفاده از تارپولین وزن متوسط
5-دارای خاصیت ضدقارچ یاضد کپک زدگی
6-قابلیت جوش ,با تکنولوژی هوای گرم وفرکانس بالا
7-مقاومت بسیار بالا در برابر اشعه های مضر آفتاب(uv)
8-استفاده از رنگدانه های با کیفیت بالا(ثبات ودوام بالای رنگ)
9-عدم فرسایش در شرایط مختلف آب وهوایی وطول عمربسیار بالا
10-دارای رنگ لاکی (لاک والکل)اکریلیک وپوششpvcدرهردوقسمت

پی نوشت : من خودم این سازه ها رو با شرکت دیبا و دوستای عزیزم توی نمایشگاه تهران آشنا شدم سال 88 .

منبع : ویرا سازه پارس

/ 0 نظر / 14 بازدید